lépésről lépésre...
A fa kerítés természetes és mutatós megoldás a telek határolására. Ahhoz azonban, hogy sokáig szép is maradjon, érdemes néhány évente lefesteni. Rendszeres karbantartással, megfelelő festési technikával és jó minőségű anyagok használatával tartós eredményt érhetünk el. Mutatjuk a legfontosabb tudnivalókat és a kerítésfestés lépéseit.
A kerítésfestés lépései
1. lépés: Csiszolás
A fa kerítés festése minden esetben a felület tisztításával, az egyenetlenségek megszüntetésével, a kiálló szálak lecsiszolásával és a hibák javításával kezdődjön. Ezzel jó alapot teremtünk a festéshez, jobban tud tapadni az alapozó festék és a festésünk is tartósabb lesz.
A fagy, a rothadás, a házi kedvencek kaparásai vagy akár a környezeti hatások is kárt tehetnek a fa kerítésben, festés előtt ezeket mindenképpen ajánlott javítani. A korhadt, sérült részeket csiszoljuk le, ha szükséges kapjon extra merevítést. A hibás, menthetetlen kerítéselemeket pedig cseréljük újra. A felületi sérüléseket kitt segítségével javíthatjuk ki.
A csiszolást csiszolópapírral vagy drótkefével is végezhetjük, de nagyobb felületek esetén érdemes egy kisebb csiszológépbe is beruházni. A lepergő, szálló festékpor és szálkák ellen védőruházattal és arcmaszkkal védekezhetünk. Akkor végeztünk jó munkát, ha a felületen végighúzva a kezünket az sima, nem érzünk karcolást, nem áll ki sehol szálka.
2. lépés: Alapozás
Az alapozás minősége sokban hozzájárul a kerítésfestés sikeréhez. Segíti a festék tapadását és védelmet biztosít a fát károsító rovarok, gomba és penész ellen is. Ehhez válasszunk kifejezettek favédő lazúrt. Ezek a termékek kültéren is használhatók. Fontos, hogy a kezelt felület teljesen száraz, pormentes legyen és az alapozáshoz is válasszunk közepes hőmérsékletű, esőmentes napot. Az alapozó festéket elegendő egy rétegben felvinni a felületre.
3. lépés: Festés
Az alapozást követően jöhet a látványos rész: maga a festés. A fafesték kiválasztásakor is érdemes azonban néhány szempontot figyelembe venni. Fa kerítés festéséhez vékonylazúrt vagy vastaglazúrt válasszunk.
A vékonylazúr beszívódik a fába, finom, vékony réteget képez a felületén, így a fa erezete is jól látható marad. Vékony lazúrral megtarthatjuk a fa természetes megjelenését, viszont épp a vékony réteg miatt 2-3 évente ismételni kell a festést.
A vastaglazúr ezzel szemben vastag, lakkhatású réteget képez a fa felületén. Emiatt a fa erezete kevésbé látszódik, viszont a végeredmény erősebb és tartósabb lesz. Elegendő akkor újrafesteni, ha az egybefüggő réteg megsérül.
A festéshez válasszunk a kerítés méretéhez és adottságaihoz megfelelő méretű ecsetet. A festés irányát pedig igazítsuk a fa erezetéhez. Mindig csak kevés festéket vegyünk fel az ecsettel, így egyenletesen oszlathatjuk el a festéket a fán, nem folyik meg, könnyebben is szárad.
A lazúrokat 1 vagy 2 rétegben vigyük fel a fa felületére.
A fa kerítés festéséhez szükséges kellékeket és festékeket rendeld meg kényelmesen, online az Anda.hu-ról. Kezdd ITT »